Deniz ÖZTÜRK - Makale

Gelişen sanayi ve teknolojiyle beraber büyüyen şirketler, maliyetlerini ve iş yüklerini azaltabilmek adına konusunda profesyonel firmalarla iş birliği yapmayı tercih etmektedir. Yemek, teknik servis, taşımacılık, peyzaj ve temizlik gibi birçok iş kolunda çözüm ortaklığı sunan firmaların çoğu, bu hizmetleri yüksek kalite standartlarında vermektedir.

Bu hizmetlerin en başında tercih edilen sektörse hazır yemek tedariki anlamına gelen Catering sektörüdür. Ülkemizde Catering sektörünün tanınmaya başlanması 90 yılların başında gelişme süreci de günümüze kadar devam etmektedir. Toplu yemek hizmeti vermek, hazırlık, üretim ve servis aşamalarına kadar profesyonellik isteyen ve en ufak hatayı kabul etmeyecek kadar zor, aynı zamanda bir o kadar da hassas bir iştir. Ürün, personel, malzeme ve firma seçiminden başlayan titizlik sürecinin, üretim aşamasında, yemeğin kalite standartlarına uygun bir şekilde hazırlanması, hijyen kurallarının takibi ve uygulamasıyla devam eden süreç Gıda Güvenliği Yönetim Sistemine uygun taşıma standartlarıyla tüketiciye ulaştırılır.

Şirketlerinin çalışanları için zorunlu tedarik etmesi gereken ve personel motivasyonunu doğrudan etkileyen bu hizmet dalının seçimi işletmeler için çok önemli bir yer teşkil etmektedir. Alınan catering hizmetini duyulan ihtiyacı karşıladığında işletmelerin üzerinden ciddi bir yük kalkmaktadır. Çalışan personelin sadece yemek ihtiyacını karşılamak yetmemekte aynı zamanda onların yedikleri yiyeceklerle de yeterli ve sağlıklı besinleri almalarını da sağlamaları gerekmektedir. Bundan dolayı catering firmaları bünyelerinde gıda mühendisi, diyetisyen ve iş güvenliği uzmanlarıyla beraber çalışmaktadır. Uzman kadrolarıyla beraber çalışan Catering firmaları işletmelere bu anlamda kesin iş ortaklıkları sunarak üzerilerinden çok büyük sorumluluk almaktadırlar.

Deniz ÖZTÜRK
Kurumsal İletişim ve İnsan Kaynakları Müdürü